Sun zacieśnia współpracę z Fujitsu

Rynek serwerów high-end odnotował zaskakująco wysoki wzrost, a producenci sprzętu nie ustają w poszukiwaniu metody podtrzymania tej tendencji. Niektórzy, jak Sun i Fujitsu, łączą siły.

Kierownictwo Sun Microsystems i Fujitsu zdecydowało o wprowadzeniu wspólnej linii serwerów określanych jako APL (Advanced Product Line) pracujących pod kontrolą systemu Solaris. W Polsce, poza Sun Microsystems, serwery będzie oferowac również Fujitsu-Siemens Computers. W rzeczywistości w jej skład wchodzi kilka rodzin produktów o zasadniczo różnych zastosowaniach, ale wszystkie modele będą oferowane zarówno pod marką Sun, jak i Fujitsu. Z jednej strony w skład APL wchodzą znane serwery Sun T1000 i T2000 klasy entry level, wyposażone w ośmiordzeniowe procesory UltraSPARC T1. Będą one obecnie sprzedawane również przez FSC.

Serwer dla centrum danych

Nowością są jednak maszyny Sun Enterprise SPARC M, pięć modeli klasy mid- i high-range, z procesorami SPARC64 VI (Olympus) opracowanymi przez Fujitsu. Przeznaczone są one do zastosowań w centrach danych. Zastępują one zarówno sprzedawane obecnie komputery Sun Fire, jak i oferowane przez Fujitsu modele PrimePower.

Serwery Sun Enterprise SPARC M są wyposażone w technologie stosowane w komputerach mainframe, m.in. nowe zaawansowane mechanizmy redundancji pamięci i korekcji błędów, procesory serwisowe XSCF, możliwość tworzenia domen sprzętowych na poziomie pojedynczego gniazda oraz funkcje hot-swap i self-healing (automatyczna naprawa błędów systemu). W tym ostatnim wypadku komputery są wyposażone w unikalną funkcję instruction retry (powtarzanie wykonania instrukcji w razie stwierdzenia błędu), która - według przedstawicieli Sun Microsystems - jest obecnie dostępna na rynku tylko w tych modelach serwerów.

Sun Enterprise SPARC M klasy średniej mogą być wyposażane w od dwóch do ośmiu procesorów SPARC64 VI 2,1 GHz. Natomiast modele high-end w maksymalnie 64 takie dwurdzeniowe układy (do 128 wątków).

Walka o rynek high-end

Sun osiąga ostatnio wyjątkowe dobre notowania w rankingach IDC i Gartnera dotyczących sprzedaży serwerów (powrót na trzecie miejsce pod względem obrotów i wyprzedzenie Della). Nie ulega wątpliwości, że statystyki te są związane przede wszystkim ze wzrostem sprzedaży komputerów x86 z procesorem AMD Opteron. Decyzja o zacieśnieniu współpracy z FSC ma umożliwić wzmocnienie pozycji Suna również na rynku serwerów unixowych. Jest także wyraźnym sygnałem, że Sun przymierza się do zakończenia rozwoju układów UltraSPARC IV i IV+.

Z kolei firma Fujitsu-Siemens, która jako jedyny z czołowych producentów notowała ostatnio spadek udziałów w sprzedaży serwerów, może oczekiwać, że wprowadzenie do jej oferty cieszących się dobrą opinią modeli Sun Fire T1000 i T2000 pomoże w poprawieniu jej wyników ilościowych. Obie firmy mogą zaś skorzystać na ograniczeniu indywidualnych wydatków na rozwój technologii, marketing produktów i produkcję serwerów wytwarzanych w większej skali.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200