Sun zacieśnia współpracę z Fujitsu

Kiedy Rock zastąpi SPARC

W 2008 r. pojawią się kolejne modele serwerów APL wyposażone w nową generację układów SPARC VII wyposażonych w cztery jednostki CPU, a nie dwa rdzenie, jak obecnie. Z drugiej strony wiadomo, że w połowie przyszłego roku nastąpi premiera procesorów Sun Rock. Będą to układy wielordzeniowe (16 CPU w jednym układzie) o architekturze wzorowanej na SPARC T1, ale przeznaczone do serwerów klasy high-end wykorzystywanych w centrach danych. Komputery z procesorem Rock będą oferowane najprawdopodobniej tylko przez Suna i nie ulega wątpliwości, że będą konkurencją dla modeli Sun Enterprise SPARC M, sprzedawanych wraz z FSC, choć przedstawiciele firmy twierdzą, że przynajmniej w pewnym stopniu modele te mogą się uzupełniać. Procesory Rock będą atrakcyjne przede wszystkim dla aplikacji intensywnie wykorzystujących wielowątkowe przetwarzanie równoległe, więc użytkownicy nie korzystający z takich systemów mogą się decydować na zakup serwerów z SPARC64.

Względnie nieodległa perspektywa wprowadzenia nowej generacji układów Sun Rock stwarza niewątpliwie problem dla użytkowników planujących zakupy sprzętu. Jeśli ktoś może zaczekać z zakupem serwerów do połowy 2008 r., wydaje się, że warto pod uwagę wziąć maszyny z procesorem Rock. W innym wypadku, obecnie oferowane modele APL są dobrą ofertą. Należy też zadać sobie pytanie, czy stosowane aplikacje mogą wykorzystać możliwości masowego przetwarzania równoległego, które będą oferować serwery z Rock.

Odpowiedź konkurencji

Choć ubiegły rok był zaskakująco udany dla producentów serwerów średniej i wysokiej klasy, przede wszystkim unixowych, którzy uzyskali znacznie większy wzrost obrotów niż firmy oferujące popularne modele x86, to utrzymanie tego trendu na dłuższa metę wydaje się mało prawdopodobne. Dlatego też konkurencja między IBM, HP i Sun będzie się zaostrzać, co jest dobrą wiadomością dla użytkowników centrów danych, którzy mogą oczekiwać coraz lepszej oferty wydajniejszego, a jednocześnie tańszego sprzętu, a jednocześnie, a może przede wszystkim, bardziej zaawansowanego i dostępnego oprogramowania systemowego.

Jeszcze w br. IBM ma wprowadzić nową generację procesorów Power 6 i kolejną, istotnie ulepszoną wersję systemu AIX 5.4. Z kolei HP, który postawił na architekturę Itanium jako konkurencyjna ofertę dla unixowych systemów RISC, systematycznie rozwija tą platformę, również w kierunku low-end. Ostatnio firma wprowadziła tanie modele serwerów Integrity (stelażowy rx2660 za mniej niż 5000 USD i kasetowy BL860c kosztujący poniżej 4000 USD), które mają być konkurencją dla maszyn Sun T1000 i T2000, a także nową wersję systemu unixowego HP-UX 11i v3, która ma umożliwiać 30 proc. wzrost wydajności.


TOP 200