Plany Cisco

John Chambers (stojący na czele Cisco) ujawnił ostatnio plany tej firmy z których wynika, że główny nacisk będzie położony w przyszłym roku na dwa obszary: VoIP i pamięci masowe.

Innymi ważnymi tematami, które zamierza podjąć Cisco, to stopniowa rezygnacja z platformy Windows na rzecz Linuksa oraz zwiększenie wydajności szeregu produktów, dzięki wprowadzeniu do nich specjalizowanych układów scalonych ASIC.

Chambers wymienił sześć technologii, które odgrywać będą w najbliższej przyszłości w planach Cisco dominującą rolę: telefonia IP, bezpieczeństwo, pamięci masowe, technologie optyczne, sieci bezprzewodowe i sieci domowe.

Zobacz również:

  • Cyberobrona? Mamy w planach
  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s

Cisco pokłada duże nadzieje w telefonii IP, ponieważ coraz więcej przedsiębiorstw zamienia tradycyjne centrale telefoniczne na centrale obsługujące zarówno analogowe telefony jak i zawierające moduły przesyłające głos przez pakietowe sieci komputerowe oparte na protokole IP.

Cisco zamierza też zainteresować się rynkiem pamięci masowych , na którym ma jeszcze bardzo wiele do zrobienia (7% udziału).

Cisco zamierza powoli odchodzić od systemu Windows, zastępując go Linuksem. Na pierwszy ogień pójdą takie aplikacje jak CallManager IP PBX (przesyłanie głosu przez sieci IP) i Unity Unified Messaging (obsługa wiadomości). W przypadku aplikacji VoIP, wiąże się to z tym, że specjaliści krytykują Cisco za to, iż wspiera w tym obszarze tak mocno Windows, który jest dużo bardziej podatny na wszelkiego rodzaju włamania niż Linux.

Cisco wprowadził ostatnio nowe rozwiązania do dużych ruterów linii 12000 (dla przedsiębiorstw) i do ruterów brzegowych linii 7600. Rutery 12000 wspierają teraz dużo większe szybkości i oferują nowe usługi (w tym możliwość konfigurowania wielu portów OC-192).

Wkrótce w ofercie Cisco pojawią się nowe narzędzia programistyczne, dzięki którym zarządzanie przełącznikami Catalyst 6500 będzie dużo łatwiejsze. Oprogramowanie pozwala konfigurować wirtualne sieci LAN i zarządzać adresami IP, używając do tego celu graficznych interfejsów, tak, iż administrator używa klawiatury tylko wtedy, gdy jest absolutnie niezbędne. Identyczne rozwiązanie zastosowano w takich obszarach, jak: konfigurowanie urządzenia, monitorowanie wydajności oraz instalowanie i konfigurowanie zapór oraz koncentratorów VPN. Nowe narzędzia wejdą do użytku już w pierwszym kwartale 2004 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200