Intel będzie płacić producentom tabletów za instalowanie w nich procesorów Bay Trail

Intel ma ambitne plany dotyczące tabletów. Chce, aby w 2014 r. na rynek trafiło co najmniej 40 mln takich urządzeń wyposażonych w procesor Atom (a więc cztery razy więcej niż w 2013 r.). Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie jest to możliwe. Jednak firma wymyśliła sposób, jak to osiągnąć – zamierza płacić producentom tabletów za to, że instalują w nich procesory Atom.

To kosztowna strategia. Proszę jednak pamiętać, że Intel to potężna korporacja i kogo jak kogo, ale ją na pewno na to stać. Intel chce zwracać producentom tabletów dodatkowe koszty związane z tym, że zdecydują się instalować w nich nie układy ARM, ale Atom (dokładnie model Bay Trail). Firma pokryje też wszystkie koszty inżynierskie, jakie producent poniesie na projektowanie tabletów opartych na jej procesorach.

Brian Krzanich (pełniący w Intelu funkcję CEO) ujawnił w zeszłym tygodniu na jednej z konferencji więcej szczegółów o tej nowej, dość kontrowersyjnej strategii. Dziennikarze zadali mu bowiem wtedy pytanie, jaki procent wszystkich tabletów opartych na procesorach Atom, wprowadzonych na rynek w 2014 roku, będzie w ten sposób dofinansowywany. Brian Krzanich odpowiedział po chwili wahania, że „większość produktów, jakie zamierzamy wprowadzić na rynek w 2014 roku, będzie wspierana właśnie w ten sposób”.

Zobacz również:

  • Nvidia: GPU są lepsze do lokalnych zadań AI niż NPU

Analitycy nie są nawet zaskoczenie, że Intel sięga po takie metody promowania swoich mobilnych procesorów. Większość produkowanych obecnie tabletów jest bowiem wyposażona w procesory oparte na architekturze ARM. Jednym z powodów, dla których Intel ma na tym rynku kłopoty jest fakt, że procesor Bay Trail został zaprojektowany z myślą o tabletach klasy „high end”, czyli takich, w których Windows 8 nie zrobił kariery.

Intel koncentruje więc obecnie swoją uwagę na tanich tabletach Android i ma nadzieję, że w przyszłości będą w nich instalowane kolejne modele procesora Atom, takie jak Broxton i SoFIA (to nazwy robocze), których premier można się spodziewać w 2015 r. A będą to układu wspierające szereg funkcjonalności, których nie oferuje Bay Trail. Dotyczy to szczególnie takich mobilnych technologii, jak 3G i LTE, które będą obsługiwane przez procesory Broxton i SoFIA.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200