Zintegrowane zestawy Oracle

Oracle chce zwiększyć sprzedaż, proponując średnim i dużym firmom zestawy zawierające serwery, pamięci masowe i urządzenia sieciowe, zintegrowane z oprogramowanie systemowym i aplikacjami warstwy pośredniej.

Oracle próbuje znaleźć receptę na zwiększenie sprzedaży serwerów, których producentem stał się po przejęciu Sun Microsystems. Jak dotąd, firmie nie udało się zatrzymać tendencji do spadku w tym segmencie - według danych Gartnera, w III kw. 2010 r., Oracle był jedynym z dużych producentów, który odnotował zmniejszenie obrotów w segmencie serwerów o 2,6%, przy ogólnym wzroście wartości sprzedaży o 29,5% (platforma x86) i spadku o 9,5% (serwery uniksowe).

Dlatego zapewne Oracle zaprezentował nową strategię pod hasłem "Oprogramowanie i sprzęt, zaprojektowane żeby działać razem", czyli ofertę zintegrowanych zestawów sprzętu i oprogramowania dla średnich i dużych firm. Zestawy już wprowadzone na polski rynek zostały przygotowane przez Oracle Polska we współpracy z dystrybutorem Arrow ECS, która ma status Global Oracle VAD (Value Added Distributor).

Zobacz również:

  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania
Zintegrowane zestawy Oracle
Jednocześnie Oracle stara się zwiększyć atrakcyjność swojego flagowego produktu klasy korporacyjnej Exadata 2 również na polskim rynku - Arrow ECS uruchomił ostatnio w Krakowie Centrum Kompetencyjne Exadata - Oracle Database Machine. System Exadata 2 został już kupiony i uruchomiony przez QXL Poland (Allegro), a według przedstawicieli Oracle, w najbliższym czasie można oczekiwać co najmniej kilku kolejnych wdrożeń tego systemu.

Warto też zauważyć, że Oracle stopniowo eliminuje markę Sun - dział zajmujący się opracowywaniem i sprzedażą rozwiązań sprzętowych nazywa się obecnie Oracle Hardware.

Na razie sześć zestawów, ale będzie więcej

Opracowane przez Oracle i Arrow ECS zestawy są rozwiązaniami, które mają ułatwić i przyspieszyć budowę środowisk IT. Obecnie dostępne są w sześciu wersjach dla wybranych zastosowań:

- system bazodanowy ogólnego zastosowania

- klaster serwerów bazodanowych (Oracle RAC)

- system zarządzania dostępem do danych (IRM)

- hurtownia danych i środowisko analityczne (Oracle BI)

- system do zarządzania dokumentami (Oracle UCM)

- rozwiązanie do wirtualizacji komputerów PC (Sun Virtual Desktop Infrastructure)

Zintegrowane zestawy Oracle

W skład zestawów wchodzą serwery Sun Fire, system operacyjny Solaris lub Linux, pamięci masowe, urządzenia sieciowe, baza danych Oracle Database, wybrane elementy pakietu oprogramowania warstwy pośredniej Oracle Fusion Midleware oraz wsparcie serwisowe Oracle Premium. Rozwiązania są wstępnie skonfigurowane i sprawdzone pod kątem współdziałania elementów. Według przedstawicieli producenta, ceny zestawów są oczywiście niższe niż koszty zakupu i integracji pojedynczych elementów, a obecnie opracowywane są ich kolejne wersje.

Centrum Kompetencyjne Exadata

Arrow ECS uruchomiła 1 grudnia 2010 r. w swojej krakowskiej siedzibie Centrum Kompetencyjne dla rozwiązania Oracle Database Machine Exadata 2.

Umożliwia ono partnerom i potencjalnym klientom przetestowanie i sprawdzenie w działaniu tego rozwiązania oraz zweryfikowanie realnej wydajności maszyny bazodanowej Exadata w konkretnym, wykorzystywanym przez firmę środowisku IT. Ponadto specjaliści pracujący w Centrum oferują pomoc w zakresie analizy możliwości konsolidacji środowisk baz danych i kosztów utrzymania systemów IT. Centrum Kompetencyjne dysponuje systemem Exadata 2 o podstawowej wielkości - czyli o wymiarach jednej czwartej szafy stelażowej (wersja Quarter).

Czytaj też:

Oracle zapowiada platformę serwerową Sparc/Enterprise Linux

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200