Narzędzia DCIM do zarządzania centrum danych

Kłopoty trapiące szefów centrów danych to obecnie przede wszystkim rosnące koszty energii i nieefektywne zarządzanie. Pojawiają się już jednak nowe narzędzia do zarządzania - DCIM (Data Center Infrastructure Management), które umożliwiają graficzne zobrazowanie zbiorów fizycznych i logicznych zasobów datacenter, pokazując stojaki i ich lokalizacje, a także ciepło przez nie wydzielane.

Oprogramowanie to pozwala na modelowanie zmian w centrum danych, które mogą mieć istotny wpływ na jego wydajność, już przed ich zaimplementowaniem - poprzez tworzenie wymyślnych scenariuszy typu "co się stanie, jeśli". Pozwala także spojrzeć wstecz i w przyszłość, wykorzystując dane historyczne do tworzenia raportów o trendach i prognozach lub do przewidywania przyszłych wymagań w zakresie zasilania, chłodzenia i powierzchni, zapewniając tym samym możliwość obniżenia kosztów energii i efektywniejszą pracę centrum.

Według Gartnera, narzędzia DCIM mogą obniżyć koszty operacyjne o 20%. Inne badania pokazują, że rozwiązania te mogą skrócić czas wdrażania nowych serwerów nawet o 50% i pomagają osiągnąć korzystny współczynnik wykorzystania zasilania.

Rosnące koszty energii

Centra danych zawsze konsumowały dużo energii, ale rosnące koszty wytwarzania energii, w połączeniu z rozrastającą się infrastrukturą centrum danych, zmuszają ich administratorów do poszukiwania metod zwiększenia efektywności pracy datacennter.

Ok. 40% kosztów operacyjnych centrum danych pochłania samo tylko jego zasilanie. Do roku 2014 koszty energii w datacenter wzrosną bardziej niż koszty sprzętu i zarządzania. Na przykład w Stanach Zjednoczonych koszty operacyjne wzrosły o 100% od 2005 r. Jest jasne, że wzrost kosztów będzie jeszcze większy w najbliższej przyszłości i centra danych muszą znaleźć sposób na złagodzenie tego wzrostu i redukcję wydatków.

Niezwykle trudne jest podejmowanie decyzji, jeżeli nie ma się wszystkich niezbędnych informacji. Centra danych są tak złożone, że bardzo łatwo można stracić z oczu zasoby, czy inaczej mówiąc wiedzę, o tym do czego są używane. Jak więc śledzić zapotrzebowanie na zasilanie, chłodzenie i powierzchnię?

Według raportu Cassatt 2009 Data Center Survey, ponad 75% zarządzających centrum danych ma jedynie ogólne pojęcie o bieżącej dynamice profilu użytkowania ich serwerów, a ok.7% stwierdza, iż nie ma większego wpływu na to, co ich serwery wykonują. Według tych samych badań, 20% zarządców wie, do jakich zadań przeznaczone były pierwotnie ich serwery, ale nie są pewni, czy rzeczywiście nadal realizują te zadania. Według 20% respondentów 10-30% ich serwerów pracuje na jałowych obrotach.

Związane z tym problemy, zakłócające pracę centrów danych, wpływają na efektywność procesów biznesowych, powodują nieefektywne użytkowanie przestrzeni centrum danych (według Cassatt 2009 Data Center Survey, ponad 50% istniejących centrów danych będzie mieć niedobór powierzchni lub nieadekwatne zasilanie i chłodzenie), rosnące koszty wynajmu pomieszczeń oraz rozdział zarządzania IT od zarządzania pomieszczeniami i innymi urządzeniami (brak integracji narzędzi programowych i procesów zarządzania w celu rozpoznawania zużycia energii w całym centrum danych).

Rozwiązania DCIM

Osoby odpowiedzialne za infrastrukturę i operacje w centrum danych muszą teraz myśleć nie tylko o zarządzaniu wydajnością wyposażenia IT, ale także całą infrastrukturą centrum. Rozwiązania DCIM umożliwiają inteligentne planowanie, co przekłada się na bardziej efektywne wykorzystanie energii, chłodzenia i powierzchni, poprzez optymalne rozmieszczanie i dobieranie zasobów.

Kompletny zestaw DCIM realizować powinien następujące funkcje:

Rozpoznawanie: Nie można zarządzać czymś, o czym nic nie wiadomo. Rozwiązania DCIM powinny zapewniać możliwość automatycznego wyszukiwania zasobów IT, zbierania o nich istotnych danych i stałe ich uaktualnianie.

Wizualizacja: Z chwilą rozpoznania i zarejestrowania zasobu, rozwiązanie DCIM odwzorowuje dane logiczne, zebrane w procesie rozpoznawania, tworząc wirtualny model całego "majątku" centrum danych.

Modelowanie: Aby efektywnie zarządzać zasobami, DCIM zapewnia możliwość manipulowania wirtualnym modelem centrum danych, tworząc wymyślne scenariusze typu "what if" w celu rozpoznania, jak przemieszczenia, dodawanie i wymiana zasobów będą wpływać na pobór mocy oraz na zapotrzebowanie na chłodzenie i powierzchnię - zanim zmiany zostaną wprowadzone w życie.

Sterowanie: Po przygotowaniu modelu wirtualnych zmian, DCIM zapewnia możliwość definiowania i sterowania realizacją procesów zlecania usług, używając graficznego przepływu zadań i automatycznego ich wykonywania, co w efekcie zapewnia lepsze świadczenie usługi oraz skraca czas wdrażania serwera.

Raporty: DCIM zbiera w czasie rzeczywistym specyficzne dane dotyczące poboru mocy i warunków środowiskowych oraz zapewnia narzędzia BI (Business Intelligence) dostarczające te informacje na szczebel zarządzania.

Przewidywanie: DCIM wykorzystuje dane historyczne do śledzenia trendów i przewidywania przyszłych wymagań w zakresie powierzchni, chłodzenia i zasilania.

Narzędzia DCIM są już obecnie używane w nowoczesnych centrach danych i czasy planowania wyposażania centrów danych za pomocą arkuszy kalkulacyjnych z konieczności odchodzą do lamusa. Na ich miejsce wchodzi DCIM.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200