IBM ujawnia plany na przyszły rok

IBM zamierza wprowadzić na rynek w przyszłym roku szereg nowych rozwiązań sprzętowych, w tym komputer mainframe kolejnej generacji oraz procesor Power7. Firma ujawniła swoje plany w trudnym, dla siebie oraz innych dostawców serwerów, okresie. Jak wynika z opublikowanego w zeszłym tygodniu raportu, jej przychody ze sprzedaży systemów typu mainframe spadły w trzecim kwartale br. o 26% (porównując rok do roku).

Pomimo kryzysu szefowie firmy wyrażają jednak optymizm i uważają, że w najbliższej przyszłości rynek ten będzie się jednak rozwijać w klimacie jako to nazwali "generalnej stabilizacji". IBM pracuje cały czas nad nowym procesorem Power7. Układ będzie zawierał do ośmiu rdzeni obliczeniowych oraz będzie wspierać szereg funkcjonalności pozwalających wirtualizować zasoby.

Firma ujawnia już pierwsze szczegóły techniczne dotyczące budowy tego układu. Wiadomo już, że procesor Power7 będzie w stanie obsługiwac do 1000 wirtualnych maszyn, czyli cztery razy więcej niż dwurdzeniowy układ Power6, który pojawił się w ofercie firmy w 2007 r. Układy IBM linii Power są instalowane w komputerach pracujących pod kontrolą systemów operacyjnych AIX, Linux i System I.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI konwertuje automatycznie aplikacje COBOL na aplikacje Java
  • Trwają prace nad komputerami symulującymi działanie ludzkiego mózgu
IBM ujawnia plany na przyszły rok
Firma wprowadziła na rynek swój najnowszy system mainframe (z10) w lutym 2008 r. IBM prezentował do tej pory kolejną wersję systemu mainframe przeciętnie co trzy lata. Oznacza to, że jej nowy system mainfarme powinien wejść na rynek pod koniec 2010 r.

Analitycy wyrażają opinię, że nowe systemy mainframe IBM pozwolą użytkownikom poczynić spore oszczędności, dzięki temu iż będą mogli oni przenosić szereg zadań wykonywanych przez te systemy na serwery IBM platformy x86.

Będą to hybrydowe systemy obliczeniowe, w których maszyna mainframe zarządza usługami i pamięciami masowymi, podczas gdy serwery x86 wykonują szereg zadań związanych z przetwarzaniem danych. IBM stara się również pomóc użytkownikom obniżać koszty w przypadku produkowanych obecnie systemów mainframe, oferując im np. specjalne motory do przetwarzania danych, takie jak procesor Linux IFL .

Możliwość odciążania systemów mainframe IBM przez odsyłanie szeregu zadań do wykonania przez serwery x86 jest bardzo przydatna. Jednak amerykańska organizacja CCIA (Computer and Communications Industry Association) uważa, że powinny to być nie tylko serwery IBM, ale również serwery produkowane przez inne firmy. Właśnie dlatego CCIA złożyło do Departamentu Sprawiedliwości USA doniesienie o podejrzeniu stosowania przez IBM praktyk monopolistycznych. CCIA twierdzi, że IBM stosuje w swoich systemach mainframe rozwiązania, które blokują stosowanie innych niż jej serwerów x86.

Ale nie tylko IBM walczy o pozyskanie użytkowników budujących centra danych. Równie ambitne plany ma Oracle, który pracuje obecnie intensywnie nad zintegrowaniem swoich produktów z serwerami produkowanymi przez firmę Sun, która będzie przejęta przez Oracle. O pracach takich poinformował niedawno Larry Ellison (szef Oracle) na konferencji OpenWorld, obiecując jej uczestnikom, iż Oracle pokona na tym polu IBM.

Na koniec warto odnotować, że przychody IBM ze sprzedaży oprogramowania wzrosły w trzecim kwartale br. I tak np. przychody firmy ze sprzedaży oprogramowania middleware (takie produkty, jak WebSphere, Tivoli, Lotus i Rational) wzrosły w tym okresie o 2%. Bierze się to stąd, że użytkownicy automatyzują procesy biznesowe, wykorzystując do tego celu takie właśnie narzędzia.

Czytaj również o produkcie System z10 Business Class, który IBM określa jako "baby" mainframe.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200