IDC: Za dwa lata wrócą wzrosty na rynku serwerów

Analitycy IDC prognozują, że w segmencie rozwiązań serwerowych krajów regionu EMEA za dwa lata powróci dodatnia dynamika wzrostu. W 2013 roku rynek serwerów w tym regionie ma rozwijać się w średnim rocznym tempie 3,4 proc.

Z analiz IDC wynika, że w drugim kwartale br. w ujęciu wartościowym rynek rozwiązań serwerowych w krajach regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki zmniejszył się o 39,3 proc. w skali roku. Jego wartość jest obecnie szacowana na 2,9 mld USD. Tylko w pierwszym trymestrze br. wartość tego sektora spadła o 34,3 proc.

Ogólna wartość segmentu rozwiązań serwerowych regionu EMEA spada od czterech kwartałów. W ubiegłym roku szacowano ją na ok. 18,5 mld USD. Analitycy spodziewają się jednak, że począwszy od trzeciego kwartału br. spadek sprzedaży serwerów będzie coraz mniejszy, a w 2011 roku sprzedaż sprzętu i ogólna wartość rynku rozwiązań serwerowych w regionie EMEA zacznie ponownie rosnąć. W 2009 roku ma przekroczyć 12,3 mld USD.

"Pierwszy kwartał br. przyniósł znaczne spadki w większości krajów regionu. W państwach Europy Zachodniej mniejsza sprzedaż sprzętu była przede wszystkim pochodną załamania gospodarki. Z kolei źródłem spadków w krajach Europy Środkowo-Wschodniej były głównie trudności w uzyskaniu kredytów inwestycyjnych" - mówi Nathaniel Martinez, jeden z autorów raportu IDC. "Racjonalizacja potrzeb, konsolidacja serwerów oraz ograniczone możliwości finansowe będą głównymi czynnikami kształtującymi rynek w kolejnych latach" - dodaje Giorgio Nebuloni, analityk IDC. W największym tempie rozwijać ma się segment serwerów opartych na architekturze x86. Zdaniem analityków w pierwszym kwartale przyszłego roku ujemna dynamika sprzedaży serwerów x86 powinna kształtować się na poziomie kilku procent.

Czytaj też:

Rynek serwerów na znacznym spadku

Sprzedaż komputerów w Polsce spadła o 28%

Gartner: Budżety na IT mniejsze o 4,7 proc.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200