Microsoft: dalsze opóźnienie wydania serwera zarządzania tożsamością

Firma po raz kolejny przesunęła termin wydania zapowiadanego uaktualnienia oprogramowania Identity Lifecycle Manager 2.0, które od lat jest w fazie projektowej. Oprogramowanie planowane jest teraz do wydania w pierwszym kwartale roku 2010.

ILM jest platformą Microsoftu, która ma zapewniać synchronizacje tożsamości, certyfikaty i zarządzanie hasłami, a także cyfrową "aprowizację" użytkownika (provisioning). Skupia się ona na czterech podstawowych obszarach: politykach, referencjach oraz zarządzaniu użytkownikami i grupami.

Produkt początkowo nosił nazwę Microsoft Identity Integration Server i był implementacją firmowej technologii metakatalogów, która została przejęta wraz z firma Zoomit w roku 1999.

Wersja 2.0 zawiera pewna liczbę mechanizmów samoobsługi użytkowników, m.in. resetowanie haseł. Zawiera także nowy model delegacji uprawnień, strukturę procesów biznesowych, provisioning i zestaw usług, które użytkownik może wykorzystać do poszerzenia funkcjonalności serwera. ILM 2.0 integruje także z SharePoint i Oulook mechanizmy zarządzania grupami, przepływ zadań i inne.

Microsoft oświadczył na początku tygodnia, że opóźnia udostępnienie finalnej wersji oprogramowania i rozszerza program wstępnej wersji beta na większą grupę pierwszych użytkowników, jak również przedłuża testy we własnej sieci. Druga beta oprogramowania lub Release Candidate może pojawić się na pomiędzy lipcem a wrześniem br.

W opinii analityków, Microsoft przyjął tu pragmatyczne podejście, ponieważ nie może sobie pozwolić na wypuszczenie niedopracowanego produktu, jako że ILM 2.0 jest ściśle powiązany z problemami autoryzacji, zarządzania grupami i zgodności z obowiazujacymi przepisami, jakie próbują rozwiązać potencjalni użytkownicy.

Microsoft zaprojektował ILM w formule web services, co ma umożliwić projektantom budowanie aplikacji, takich jak np. zarządzanie kartami czipowymi, w postaci warstwy funkcjonującej nad nim. Produkt zapewnia zarządzanie oparte na politykach, które daje użytkownikowi możliwość tworzenia przepływu zadań w budowaniu polityk opartych na tożsamości, które mogą być egzekwowane, rejestrowane i audytowane, wykorzystując narzędzia ILM 2.0 lub Visual Studio. Funkcja certyfikowania obsługuje certyfikaty strony trzeciej, a nowe mechanizmu zarządzania użytkownikiem pozwalają na automatyzację i powtarzalność zadań wyposażania cyfrowego. Ulepszenia w zarządzaniu grupami zapewniają możliwość tworzenia i zarządzania członkami grupy i procesami zatwierdzania.

W czerwcu 2008 r., podczas konferencji TechEd, Microsoft udostępnił pierwszą publiczną wersję beta ILM 2.0, która była przewidywana do wydania cztery miesiące wcześniej. Podczas tej konferencji firma zapowiedziała też przesuniecie wersji finalnej na pierwszy kwartał roku 2009. Teraz dodano jeszcze jeden rok. Jednak zwłoka ta nie zapewni dodatkowym mechanizmów w wersji 2.0, które Microsoft planuje ostatecznie włączyć do ILM, zwłaszcza wsparcia dla CardSpace.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200