Serwery: rynek mniejszy, ale są zwycięzcy

Dwa minione lata producenci serwerów mogli zaliczyć do bardzo udanych. W nowym roku rynek wytraci dynamikę. W 2009 r. nie będzie tak dużo przetargów, w tym dużego przetargu edukacyjnego. Prognoza IDC Poland, dotycząca segmentu serwerów x86, zakłada obecnie dwucyfrowy spadek liczby sprzedanych sztuk (wcześniejsza rewizja mówiła o spadku 9%), wartościowo rynek straci 3%.

Według danych IDC Poland, najbardziej udany rok w segmencie serwerów x86 mieli producenci markowi, w szczególności HP, dzięki zwiększonej penetracji sektora MSP. Jak twierdzą przedstawiciele tego producenta, w najniższym segmencie najpopularniejsze były podstawowe konfiguracje jedno- i dwuprocesorowe. Wśród polskich producentów serwerów x86 powody do zadowolenia ma Action, który w minionym roku dostarczył najwięcej - przede wszystkim dzięki zamówieniom publicznym.

Tendencje na rynku serwerów

Prognoza IDC Poland, dotycząca segmentu serwerów x86, zakłada obecnie dwucyfrowy spadek liczby sprzedanych sztuk (wcześniejsza rewizja mówiła o spadku 9%), wartościowo rynek straci 3%.

Więcej prognoz IDC Poland

Wirtualizacja i konsolidacja, efektywne wykorzystanie mocy obliczeniowej i obniżanie poboru energii będą zapewne w tym roku dyktować trendy na rynku serwerowym. Gorsze nastroje w polskiej gospodarce mogą jednak ograniczyć inwestycje w infrastrukturę. Na niekorzyść działać będzie też słaba złotówka, co sprawi, że ceny sprzętu wzrosną i osłabną wojny cenowe pomiędzy dostawcami, prowadzone na granicy opłacalności.

Jak podaje IDC Poland, blisko 60% wartości rynku polskich serwerów stanowią maszyny x86. W minionym roku ich dostawy wzrosły o 12,5%, ale wartość już tylko o 2,8%, ze względu na dominację prostszych i tańszych konfiguracji dla rynku MSP i edukacji. Nastąpił wzrost liczby tanich serwerów, spadła średnia cena sprzedaży. Nie tylko modeli z typowo desktopowymi procesorami, potaniały również procesory Xeon. Dodatkowo kurs dolara był w 2008 r. bardzo atrakcyjny. W 2007 r. na rynek trafiło blisko 55 tys. serwerów x86, w 2008 - ok. 62 tys. sztuk. Dominują wśród nich serwery dwuprocesorowe. Udział w sprzedaży ilościowej AMD jest niewielki i ma tendencję spadkową. Przewaga Intela wynika z większych budżetów na promocję, lepiej zorganizowanego kanału sprzedaży.

Na rynku 'dużych' serwerów - na koniec III kwartału 2008 r. - pod względem wartości sprzedanego sprzętu przewodzi IBM. Zanim znalazły się firmy HP, Sun, FSC i Bull.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200