Eksperyment z centrum danych w namiocie

O centrach danych umieszczonych w kontenerze pisaliśmy już na naszej witrynie. Czy centrum danych może się znajdować również w namiocie? Przeprowadzony niedawno eksperyment wykazał, że tak.

Serwery są tak skonstruowane, że mogą pracować w określonych warunkach, to jest w zalecanej przez ich producentów temperaturze oraz w środowisku o odpowiedniej wilgotności. Chcąc sprawdzić, czy serwery będą pracować bezawaryjnie również wtedy, gdy zostaną zainstalowane w nieprzyjaznym dla siebie środowisku, dwóch pracowników firmy Microsoft (Christian Belady i Sean James) umieściło pięć serwerów...w namiocie.

Eksperyment z centrum danych w namiocie

Były to sprawne, ale wycofane już z eksploatacji serwery HP DL585. Serwery pracowały w namiocie od listopada 2007 r. do czerwca 2008 r. bez najmniejszej nawet awarii. Celem eksperymentu (przeprowadzonego w mieście Seattle; stan Waszyngton znajdujący się na północnym-zachodzie Stanów Zjednoczonych) nie było bynajmniej zachęcenie użytkowników do budowania tego rodzaju centrów danych, ale sprawdzenie wytrzymałości serwerów.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Polcom - jeszcze więcej środków na inwestycje
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób

Microsoft nie jest jedyną firmą sprawdzającą wytrzymałość serwerów na ekstremalne warunki. Podobny eksperyment przeprowadził niedawno Intel uruchamiając serwery, które nie posiadały tradycyjnego systemu chłodzenia (serwery były wyposażone tylko w filtry powietrza i chłodzone przez pobierane z zewnątrz budynku powietrze). Okazało się, że również awaryjność tych serwerów nie odbiegała wiele od awaryjności serwerów pracujących w klasycznych centrach danych, gdzie panuje odpowiednia temperatura i wilgotność.

Intel opracował nawet raport w którym udowadnia, że w centrach danych nie muszą wcale panować tak idealne warunki jak do tej pory sądzono. A oszczędności - w przypadku hipotetycznego, bardzo dużego centrum danych pobierającego moc 10 MW - mogą wtedy według Intela wynieść rocznie 2,87 mln USD. Wszystko to wskazuje na to, że centra danych przyszłości mogą się znacznie różnić od tych, z jakimi mamy do czynienia obecnie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200