Barcelona wreszcie jest

Po wielu miesiącach opóźnień AMD wprowadził na rynek rodzinę czterordzeniowych procesorów Quad-Core Opteron, znanych dotychczas pod nazwą kodową Barcelona. AMD wiąże z nimi dość duże nadzieje ze względu na fakt postępującej utraty rynku serwerowego na rzecz Intela.

Do sprzedaży trafi dziewięć wersji układu Quad-Core Opteron - wszystkie wyprodukowane w technologii 65 nm. To pierwsze czterordzeniowe układy AMD i pierwsze serwerowe procesory od tego producenta wyprodukowane w tej technologii (poprzednie: 90 nm). Wszystkie procesory Quad-Core Opteron mają 512 kB pamięci podręcznej poziomu drugiego dla każdego rdzenia i 2 MB pamięci podręcznej poziomu trzeciego, współdzielonej przez wszystkie rdzenie.

Cztery modele procesorów z rodziny Quad-Core Opteron są przeznaczone do pracy z czterema procesorami lub więcej.

Modele 8350 i 8347 są taktowane zegarem odpowiednio 2 i 1,9 GHz, a ich parametr TDP (Thermal Design Power - nie określa poboru mocy przez procesor, a maksymalną ilość ciepła, którą producent serwera będzie musiał odprowadzić z wnętrza maszyny) wynosi 95 watów. Hurtowa cena procesorów to odpowiednio 1019 i 786 USD.

Dwa kolejne modele procesorów - 8347HE i 8346HE mają niższy TDP, który wynosi 68 watów. Procesor taktowany zegarem 1,9 GHz kosztuje 873 USD, a model 1,8 GHz - 698 USD.

Pięć pozostałych wersji procesorów Quad-Core Opteron może pracować w serwerach jedno- i dwuprocesorowych.

Modele 2350 i 2347 pracują z prędkością odpowiednio 2 i 1,9 GHz, a ich parametr TDP wynosi 95 watów. Kosztują odpowiednio 389 i 316 USD. Modele 2347HE (1,9 GHz), 2346HE (1,8 GHz) i 2344HE (1,7 GHz) mają niższy TDP (68 watów), a ich cena to 377, 255 i 209 USD.

Układy z rodziny Quad-Core Opteron mają cztery rdzenie procesorowe na jednej płytce krzemowej, która zawiera także kontroler pamięci szybkie łącza HyperTransport. Czterordzeniowe procesory Intela to połączenie dwóch dwurdzeniowych płytek krzemowych, które nie mają kontrolera pamięci.

Nowe procesory Quad-Core Opteron są znacznie szybsze od swoich poprzedników i pobierają mniej energii. Każdy z procesorów i kontrolerów pamięci zasilany jest oddzielnym kanałem, co pozwala procesorom pracować z różnymi prędkościami zegara, a przez to redukować ilość pobieranej energii, gdy nie ma potrzeby pracy z pełną wydajnością. Aby zwiększyć wydajność niektórych aplikacji, producent dodał także moduł 128-bitowych obliczeń zmiennoprzecinkowych.

Wykorzystanie nowych procesorów AMD w swoich serwerach zapowiedziało już ponad 50 producentów, w tym Sun Microsystems, HP, IBM i Dell.

Ale przewaga technologiczna AMD nad Intelem nie musi potrwać długo. Intel zapowiedział na listopad premierę nowej rodziny procesorów serwerowych o kodowej nazwie Penryn. Będą one produkowane w technologii 45 nm i będą miały więcej pamięci podręcznej niż układy oferowane dotychczas przez Intela. Między innymi z tego powodu AMD planuje w następnych miesiącach udostępnić kolejne modele procesorów z rodziny Quad-Core Opteron, taktowane zegarem 2,3 GHz.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200