Dominacja serwerów x86 w regionie EMEA

Według najnowszych szacunków grupy badawczej IDC rynek serwerów w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) w I kw. 2007 r. wart był ponad 4,2 mld USD. Połowa tej kwoty przypadła na sprzedaż komputerów opartych na architekturze x86, ze szczególnym wskazaniem na procesory Opteron (AMD). Największe przychody producenci zanotowali na obszarze CEE (Środkowa i Wschodnia Europa).

W ukazującym się periodycznie pracowaniu IDC EMEA Quarterly Server Tracker specjaliści firmy analitycznej wskazują, iż w I kw. br. sprzedaż serwerów w badanych regionie wzrosła o 11 proc. w stosunku do analogicznej sytuacji sprzed roku. Przychody producentów zwiększyły się do 4,256 mld USD, a liczba dostaw wzrosła o 8 proc. i sięgnęła pułapu 600 tys. sztuk. Według prognoz w najbliższym czasie statystyki te dodatkowo się powiększa, głównie za sprawą popularyzacji procesorów czterordzeniowych i obniżki cen na starsze jednostki.

Analitycy tłumaczą zauważone zapotrzebowanie na wydajne komputery nieustającymi wysiłkami konsolidacji zasobów informatycznych przedsiębiorstw (konieczność zapewnienia w związku z tym odpowiednich mocy obliczeniowych), rozwojem popyt na rynku SMB (małe i średnie firmy), wzrostem popularności serwerów kasetowych (blade) oraz nakładów na inwestycje związane z projektami działów IT. Wszystkie te cechy zmuszają spółki do kupowania coraz lepiej wyposażonych i skonfigurowanych komputerów, co w konsekwencji przyczynia się do wzrostu średniego kosztu nabycia serwerów (ASV - Average Selling Value) - miniony kwartał jest z drugim z rzędu, w którym zwiększył się współczynnik ASV.

Producenci serwerów najwięcej zarobili na sprzedaży swoich komputerów w regionie CEMA (Środkowa i Wschodnia Europa, Bliski Wschód, Afryka). W porównaniu do I kw. 2006 r. w minionym okresie przychody dostawców zwiększyły się o 12 proc. Według specjalistów jest to zasługa dużej ilości zamówień zarówno ze strony sektora prywatnego, jak i państwowego (przetargi, rozległe inwestycje informatyczne) - szczególnie na obszarze Bliskiego Wschodu i Afryki. Tylko tam zapotrzebowanie na popularne serwery kasetowe (blade) wzrosło w ciągu roku o 49 proc.

Dominacja serwerów x86 w regionie EMEA

Przychody producentów serwerów - I kw. 2007 r., obszar EMEA

Według analityków IDC na rynku serwerów dużą popularnością cieszą się komputery oparte na systemach Linux (wzrost w I kw. br. o 42 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2006 r.), przede wszystkim w Europie Zachodniej. Jednostki działające pod kontrolą systemu operacyjnego Windows zanotowały wzrost popytu o 13 proc. (rynek czeka na premierę finalnej wersji systemu Longhorn). Praktycznie nie zmieniło się zainteresowanie serwerami uniksowymi (wciąż stosunkowo niewielkie).

W I kw. br. najczęściej wybieraną architekturą była platforma x86 (ponad 2 mld USD przychodów ze sprzedaży). Specjaliści wiążą ten fakt m.in. z rozwojem związanych z nią technologii. Dużym powodzeniem cieszyły się serwery oparte na procesorach Opteron koncernu AMD. Wartość sprzedanych jednostek wyposażonych w ten układ wyniosła łącznie prawie 300 mln USD (o 60 proc. więcej niż rok temu). O 54 proc. wzrosło także zainteresowanie technologią EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing, jawne przetwarzanie równoległe) - procesory Intel Itanium.

Liderem wśród dostawców serwerów w regionie EMEA jest Hewlett-Packard (wzrost o 15 proc., popyt na serwery linii Integrity i ProLiant. Na drugim miejscu uplasował się IBM (serie System P, System zServers i System X). Ścisłe podium zamknął koncern Sun Microsystems, który zwiększył swoje przychody o 11 proc. w ciągu roku (głównie za sprawą sprzedaży serwerów opartych na x86).

O światowej sprzedaży serwerów w I kw. br. czytaj tutaj:

Serwery: I kwartał na plusie

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200