Centra danych: ekologia priorytetem

IBM chce podwoić wydajność swoich centrów danych w ciągu trzech lat, bez konieczności zwiększania zużywanej energii. Koncern zaoszczędzi w ten sposób 5 miliardów kWh rocznie. HP chce zredukować własną liczbę ośrodków obliczeniowych do trzech. Oszczędzając energię dostawcy nie tylko obniżają koszty operacyjne, ale dodatkowo zmieniają priorytety, którymi dotychczas się kierowali. Obecnie coraz częściej na pierwszy plan wysuwa się ochrona środowiska, która jednocześnie częściowo wymuszana jest przez zmieniające sie prawo.

Najwięksi producenci rozbudowanych centrów danych dołączają do Green Grid Consortium - organizacji, której celem jest opracowanie metod zmniejszania poboru prądu przez duże ośrodki obliczeniowe. Do konsorcjum należą m.in.: AMD, Dell, HP, IBM, Intel, Sun i EMC/WMware. Kwestia ograniczenia konsumpcji energii elektrycznej przez pracujące, wydajne komputery staje się obecnie priorytetem. Według szacunków analityków około połowa kosztów ponoszonych na eksploatację sprzętu elektronicznego przeznaczana jest na pokrycie wydatków związanych z dostarczeniem im prądu. Do 2011 r. odsetek ten ma wzrosnąć do 70 proc.

Energia elektryczna jest potrzebna praktycznie wszędzie, natomiast w centrach danych jej rola jest kluczowa. W ośrodkach obliczeniowych zasilane są serwery, osprzęt sieciowy, macierze dyskowe, biblioteki taśmowe - wszystkie te urządzenia pobierają dużo prądu. Z tego też powodu wymagają one stałej i wydajnej wentylacji oraz chłodzenia, co dodatkowo podnosi ilość potrzebnej energii. Rosnąca popularność serwerów kasetowych (blade) pomaga ograniczać zużywany prąd, jednak nie na tyle, aby był to efekt zauważalny w skali globalnej.

Centra danych: ekologia priorytetem

Project BlackBox - centrum danych w kontenerze (Sun)

Pracując nad koncepcjami zmniejsza zapotrzebowania na prąd w centrach danych producenci sprzętu starają się wdrażać własne pomysły. Łączna suma powierzchni ośrodków obliczeniowych zaprojektowanych przez koncern IBM wynosi ponad 743 tys. m2 (własnych i budowanych dla klientów). Wśród energooszczędnych czynności, które są obecnie podejmowane przez specjalistów firmy, znajdują się: zwiększenie liczby wirtualizowanych serwerów (kilka logicznych systemów na jednej maszynie), automatyczne przełączanie komputerów w tryb oczekiwania (gdy nie są używane), wyłączanie ciągłego chłodzenia maszyn (tryb pracy przerywanej z termostatem) oraz powtórne używanie energii z ogrzewanej przez urządzenia wody (chłodzenie cieczą). Eksperci cały czas opracowują także nowatorskie koncepcje inżynierii termalnej (między innymi poprzez modelowanie przepływającego w centrach danych powietrza). Wszystkie te działania mają spowodować, że w 2010 r. wydajność ośrodków obliczeniowych IBM będzie dwukrotnie większa, a oszczędności zużywanej energii wyniosą 5 miliardów kWh.

Ekologia jest coraz bardziej istotna także dla specjalistów Sun Microsystems. Koncern zobowiązał się do redukcji gazów cieplarnianych, produkowanych przez swoje fabryki, o 20 proc. do 2012 r. (w stosunku do poziomu z 2002 r.). Sun opracował również ruchome centrum danych (Project Blackbox) - kontener zawierający kompleksowy ośrodek obliczeniowy, ze optymalizowanym poborem energii. W walkę o ochronę środowiska zaangażował się także koncern HP. Do 2010 r. firma chce zmniejszyć zużycie energii o 20 proc., między innymi dzięki konsolidacji swoich światowych centrów danych. Docelowo mają pozostać jedynie trzy rozległe ośrodki obliczeniowe (wszystkie w USA). Firma cały czas pracuje również nad rozwojem bardziej wydajnych systemów chłodzących (włączających się jedynie punktowo i tylko w razie konieczności).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200