VMware kontra Microsoft w sprawie licencji

VMware publicznie oskarżył Microsoft o rozpoczęcie praktyk nieuczciwej konkurencji na rynku rozwiązań wirtualizacji systemów operacyjnych. Na swojej stronie producent opublikował specjalny dokument w tej sprawie.

VMware odniósł się do zmian licencyjnych, które Microsoft wprowadził do własnego oprogramowania wirtualizacyjnego. Producent twierdzi, że Microsoft ogranicza swobodę konsumentów w wyborze takiego oprogramowania poprzez dyktowanie kto i jaki sposób może je uruchamiać. Koncern z Redmond ma wykorzystywać swoją dominującą pozycję na wielu rynkach (Windows, Exchange, SQL Server, Active Directory) do nakazywania klientom sposobu, w jaki mogą korzystać z rozwiązań wirtualizacyjnych.

Ostatnie lata to ogromny sukces rozwiązań wirtualizacyjnych. W czwartym kwartale 2006 r. VMware osiągnął obroty na poziomie 232 mln USD - dwukrotnie większe, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Firmie, która kontroluje ok. 80% tego rynku, wyrosło też kilku nowych konkurentów, takich jak Virtual Iron, SWSoft czy XenSource.

Microsoft ma w ofercie oprogramowanie do wirtualizacji stacji roboczych i serwerów - technologię tą nabył od firmy Connectix kilka lat temu. Teraz, gdy udział w rynku tego oprogramowania wciąż jest niewielki, postanowił rozdawać je za darmo (podobnie jak wcześniej przeglądarkę internetową i odtwarzacz multimedialny), integrując z systemem operacyjnym. To efekt zapowiedzi Steve'a Ballmera na jednej z konferencji: "będziemy bardzo agresywnie konkurować z VMware".

W swoim dokumencie VMware nakreślił siedem elementów wskazujących na nieuczciwe praktyki konkurencyjne Microsoftu, w tym ograniczone wsparcie dla oprogramowania uruchamianego na wirtualnych maszynach, restrykcje przy próbie uruchomienia oprogramowania wirtualizacyjnego Microsoftu na wirtualnej maszynie konkurencji, brak możliwości przekonwertowania maszyny wirtualnej Microsoftu na inny format itp.

VMware nie planuje pozywania Microsoftu do sądu, chociaż szefostwo VMware'a otwarcie wskazuje na podobieństwo do sprawy nieuczciwych praktyk monopolistycznych Microsoftu wobec Netscape'a. Pozycja VMware'a nie wydaje się też być zagrożoną - Microsoft nie ma w swojej ofercie profesjonalnych rozwiązań do wirtualizacji całej infrastruktury serwerowej, które konkurowałyby z oferowanym przez VMware systemem ESX Server i technologią przenoszenia maszyn wirtualnych między fizycznymi serwerami bez konieczności wyłączania ich (VMotion). Walka rozegra się tylko wśród rozwiązań stanowiących najprostszą ofertę VMware'a.

Pełna treść opublikowanego przez VMware dokumentu znajduje się tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200